Residents of NSW Vol. 3 – Surname ‘É’

 

 

NSW Residents Vol 3_primary

NSW Residents Vol 3_primary
Place First Name Surname
Sydney Enemark
Mulwalla Evans
Lambton Elliott Bros.
Wagga Wagga South Edmondson & Co.
Orange Elwin & Co.
Parramata Emanuel & Walford
Tumut Edwards
Coonamble Ellis & Button (agents)
Wandsworth Everett & McCrossin
Junee Egan, Treloar & Co.
Newcastle Elder
Araluen Eaton & George
Bexhill Elliott & Lee
Pilliga Evans Bros.
Newcastle Earp, Gillam & Co.
Bega A. Englemun
Tingha A. Endler
Wallerawang A. Ellis
Junee A. Elliott
Murwillumbah A. Eastaughffe
Tea Gardens A. Engel
Port Macquarie A. A. Edwards
Corindah A. B. Elyard
Angledool A. B. Ewing
Forbes A. D. J. Elliott
Moss Vale A. E. Elliott
Singleton A. E. Eather
Clyde A. H. Ellis
Sydney A. M. Evans
Gundagai A. O. Edwards
Sydney A. W. East
Wallsend Ada Wilhelmina Edwards
Burrowa Agnes S. M. Elliott
Conabarabran Ahnes J. Ewens
Sydney Albert Emerson
Plattsburg Albert Edward Evans
Plattsburg Alexander Renfrew Edwards
Shoalhaven Alfed Elyard
Sydney Alfred Easy
Wollombi Alfred Elliott
Goulburn & Argyle Districts Alfred Ellis
Belford Alfred Evans
Loftus Alfred Elliott
Tong Bong Alfred E. Ellis
Albury Alfred H. Emerson
Marrickville Corps Alfred William East
Cundletown Alice Maud Emblen
Plattsburg Alicia Jane Estell
Wallsend Amelia Jane Agnes Edmunds
Smithfield Amos Edwards
Araluen Amps Edward
Coonabarabran Andrew English
Moree Andrew Ezzy
Denham Court Ann Earl
Bega Ann Ellis
Plattsburg Ann Elsley
Wallsend Ann Eliza Evans
Braidwood Anne Elizabeth Ehlers
Fairfield Anthony Elliott
North Sydney Anthony Ebert
Fairfield Anthony Elliott
Newcastle Archibald Elliott ( the younger )
Marrickville Arthur J. Edwards
Broke Arthur James Edwards
Dubbo Arthur Mckinlay Elliott
Tinonee Arthur T. Else
Bombala Arthur William Eddie
Sydney B. F. Evans
Broke Benjamin Eddison
Warren Bevan Egan
Plattsburg Blanche Evans
Wallsend Blodwen Evans
Gosford C. Edge
Sydney C. Eyre
Narrabri C. Eather
Bendemeer C. Eastwood
Sydney District C. Edwards
Singleton Carl Fred. W. Ekenberg
Mudgee Caroline Elston
Murrumburrah Catherine English
Not stated Ch. Eyles
Bendemeer Charles Edwards
Bendemeer Charles Edwards junr.
Ben Lomond Charles Edwarda
Bendemeer Charles Easterman
Bathurst Charles Enderby
Not stated Charles Elliott
Not stated Charles Elliott
Mossman’s Bay Charles Etherington
Glanmire Charles Edwards
Glanmire Charles Enderby
Glen Innes Charles Egan
Gulligal Charles Eathor
St. Mary’s Charles Ellis
Warrego District ‘Bundabulla East No. 1’ Charles Eather
Warrego District ‘Bundabulla East No. 2’ Charles Eather
Broken Hill Charles Eley
Bendemeer Charles Edwards
Goulburn Charles Henry Gould Emery
Plattsburg Charles Matthew Elliott
Sydney Charles W. Egerton
Plattsburg Charlotte Eames
Cambewarra Chris Elliott
Narrabri Christian Everingham
Dalwood Christian Ekert
Gunnedah Christian E. Everingham
Singleton Christina Evans
Forest Reefs Christopher Eslick
Plattsburg Clara Eyrton
Gundaroo Constable Ewen
Deep Creek Constantine Ehan
Burrowa D. J. Elliott
Port Macquarie D. R. Eden
Dulwich Daniels Edwards
Wallsend David Elias
Burrowa David James Elliott
Breeza Davis Eastwood
Crown Flat E. Eaton
Thirlmere E. Evans
Watson’s Bay E. Edwards
Wallsend – Plattsburg E. Edwards
Newcastle E. Evans
Drummoyne E. Ezold
Wallsend E. Edwards
Tamworth E. Englert
Liverpool Station E. G. Eagar
Kars Springs E. G. Eagar
Sydney E. P. Edwards
Forbes E. W. Everitt
Tamworth E. W. ewings
Wallsend Edith Adelaide Evans
Merriwa Edmond Egan
Plattsburg Edmund Edwards
Plattsburg Edmund Edwards
Kinchela Creek Edred Everson
Sydney Edward Evans
Wingello Edward Evans
Grafton Edward Ebsworth
Sydney Edward F. Eagar
Sydney Edward J. Ellis
Forbes Edward J. Emmett
Gunnedah Edwin Everingham
Lane Cove Eliza Edwards
Gordon Eliza Edwards
Lane Cove Eliza P. Edwards
Plattsburg Elizabeth Ellingworth
Wallsend Elizabeth Evans
Hartley Ellen Evans
Wallsend Emil Wilfred Erickson
Plattsburg Emily Edwards
Bundarra Emily Therese Eames
Plattsburg Ernest Stanley Evans
Plattsburg Ethel Maud Evans
Marrar Ettie Ewles
Blackville Evan Ellis
Rydal Station F. Earp
Not stated F. Evens
Not stated F. Evens
Marrickville F. A. Etherden
Sydney F. L. Edwards
Coonabarabran F. W. Edwards
Coonabrabran F. W. Edwards P. M.
Not Stated F. W. Edwards
Coonabarabran F. W. Edwards
Wallsend Fanny Eslick
Branxton Fleming John Elliott
Plattsburg Fleming John Elliott
Sydney Florence Eldershaw
Wallsend Florence Everingham
Plattsburg Francis Eames
Sydney Frank A. Edgar
Meroo Frederick Eidler
West Maitland Frederick Edwards
Plattsburg Frederick Stephenson Eyrton
Ulmarra Frederick W. Ellem
Coonabarabran Frederick W. Edwards
Bullahdelah G. Eastbrook
Glen Innes G. Edge
Tamworth G. Elliott
Binalong District G. Eason
Yass District G. Elliott
Alexandria G. Eve
Hay G. Everett
Tathra G. Evans
Walcha G. H. Erratt
Wamboota ( Edwards) G. M. Edwards
Campbelltown G. R. Evans
The Upper Hunter District G. R. Evans P. M.
Murrurundi G. R. Evans
Richmond G. R. Easton
Sydney G. S. Ellis
Forbes Geo. G. Edry
Cassiliss George Eggins
Elderslie George Ernest
Mulgrave Station George Evans
Moree George Ezzy
Moree George Ezzy
Oakendale George Edwards
Ulmarra George Ellem
Ballina George Eyles
Binnaway George Edwards
Balranald George Edwards
Ellalong George Ellem
Ellalong George Ellem jun.
Glen Innes George Every
Gosford George Emmett
Fairfield George Elliott
Tenterfield District George Emms
Winsdor District George Eather
West Maitland George Ellis
Plattsburg George Eaton
Plattsburg George English
Moruya District George Henry Eckly
Tanner’s Creek George L. East
Yango George Lewis Evans
Sydney George R. Eastway
Sydney George R. Easton
Balmoral George Richard Eastway
Rooty Hill George T. Evans
Not stated George T. Evans
Sydney George W. Ellis
Wallsend Gwenny Hitchings Evans
Lower Portland H. Everingham
Lower Portland H. Everingham
Glencoe H. Eckford
Wingham H. Edwards
Grafton H. Eggins
Millthorpe H. Elkington
Surry Hills H. Eustace
West Maitland H. Emmerson
Guildford H. Edwards
Broughton Parish H. Eagle
Sydney H. B. Evans
Ginninderra H. S. C. Eckley
Bibbenluke H. T. Edwards
Wallsend Harrie Everingham
Redfern Harry S. Ewan
Wallsend Henrietta Phillipa Eade
Appletree flat Henry Emerton
Bridgeman Henry Eagle
Wilton Henry Eagles
‘Irvington’ Henry Emmerton
Narenburn Henry Ellis
Braidwood District Henry Elzery
Mogilla Henry Eggins
Murwillumbah Henry Eden
Dubbo District Henry Estill
Cannonbar Henry Ellis
Bundara Henry Ellis
Bungendore Henry Edmunds
Bathurst Henry Bathurst Eagar
Plattsburg Henry Charles Englund
Marulan Henry David Evans
Newcastle Henry L. Edwards
Albury Henry S. Elliott
Forbes Herbert Elder
Plattsburg Herod Evans
Plattsburg Hon. Jno. Estell
Lower Portland Hy. Everingham
East Maitland I. Eves
Singleton I. M. Eather
Wickham Isaac Edwards
Morago Isaac Everitt
Morago Isaac Everitt
Plattsburg Isabella Evans
Broke Isabella Edwards
Bodalla J. Emmett
Wingecarribbee J. Elkin
Lambton J. Edwards
Blandford J. Ellery
Gosford J. Earl
Gunnedah J. Elliott
Bega J. Elder
Bingera J. Ewers
Bombala J. Ellingwood
Tenterfield J. England
Parramatta J. Evans
Wingham J. Everingham
Wingham J. Evenden
Maitland J. Eaton
Michaelago J. Egan
Woollahra J. Enemark
Bowenfells J. Eather
Guildford J. Edwards
Wallsend J. Estell
Grafton J. &. H. Elliott
West Maitland J. A. Eckford
Gundagai J. B. Engelen
Gundagai J. B. Engelen
Hornsby J. G. Edwards
Narrabri J. H. Eckford
Hill End J. J. Emmit
Wentworth J. O. Edwards
Tamworth (West) J. P. Edwards
Milburn Creek J. R. Everett
Broken Hill J. R. Edwards
Singleton J. T. Eather
Armidale J. W. Emblem
‘Ne Obbe’ J. W. Ellis
Armidale J. W. Emblin
Armidale J. W. Emblin
Armidale J.W. Emblem
Sydney James Elder
Sydney James Eve
Forbes James Edmonstone
Burrawang James Elliott
Kogarah James English
Sydney James Earea
Lithgow James Eather
Branxton James Edwards
Mount Wilson James Evans
Sydney James Evans
Braidwood District James Ellis
Belford James Evans
Bell James Evans
Sydney James Eve
Bowenfells James Eather
Fordwich James Edwards
Fordwich James Edwards
Capertee James Evans
Sydney James Eyles
North Sydney James Eaton
Walgett James Evans
Maitland James Elliott
Branxton James Evans
Cooma District James Estler
Armidale James Ewens
Sydney Quarter Sessions. James Edwards
Plattsburg James Elsley
Glebe James B. Elphinston
Plattsburg James George Evans
Branxton James P. Edwards
Ravensworth James P. Edwards
Tamworth West James P. Edwards
Milburn Creek James R. Everett
Milburn Creek James R. Everett
Hay Jane Esplin
Plattsburg Jane Elsley
Plattsburg Janes Edwards
Plattsburg Jemima Alice Elliott
Lambton Jno. Edwards
Murrumburrah John English
Bodalla John Emmott
Murga John Enright
Forbes John Eddy
Bathurst John Edwards
Micalago John Edworthy
Wentworth John Egge
San Souci John Emerson
Granville John Ellison
Bundalla John Ewbank
Uralla John Elliott
Waverley John Edwards
Wentworth John Egge
Duck creek John Edwards
Wilton John Eagles
Oberon John Eaton
‘Archimedes’ John Ewen
Penrith John Ellis
Sydney John Emerson
Rix’s Creek John Elliott
Goonoo Goonoo John Elson
Tanja John Elson
Ironbong John Elliott
Nambucca Heads John Eichman
Cambewarra John Emery
Denham Court John Eccleston
Glanmire John Eavers
St. Mary’s John Ellis
Whealbar John Edwards
Little Sirus Cove John Elder
Sydney John Exton
‘Malarway’ Liverpool Plains District. John Eckford
Orange John Edwards
Richmond John Elder
Surry Hills John Eggleston
Gosford District John Edgeton
Wallerawang John Eckersley
Winsdor District John Elliott
Bathurst John Edwards
Bathurst John eyers
Wallsend John Evans
Singleton John Evans
Rix’s Creek John Elliott
Singleton John Elliott
Rix’s Creek John Elliott
Plattsburg John Estell
Wallsend John Eslick
Central Shoalhaven ( Terraba) John E. Emery
Forrest Hills John H. Emmett
Forest Hill John H. Emmett
Bendemeer John Henry Edwards
Wallsend John Hitchings Evans
Armidale John Louis Edwards
Wentworth John Owen Edwards
Windeyer John Peter Ewing
Sydney John R. Easthorne
Wallsend John Rynald Evans
North Sydney John Stuart Elliott
Sydney John W. Ellis
Armidale John White Emblem
Plattsburg Jos. Estell
Forbes South Joseph Ellis
Sydney Joseph Eckford
Pyrmont Joseph Everett
Branxton Joseph Enright
Casino District Joseph Eyles
Goulburn District Joseph Emmerton
Breeza Joseph Elford
Rainbow Reach Joseph Edwards
Branxton Joseph Enright
Dalwood Joseph Enright
Wollongong Joseph Ewelbaing
Wallsend Joseph Eade
Wallsend Joseph Francis Eade
Wiseman’s Ferry Joshua Everingham
Plattsburg Kate Elliott
Not stated Kathleen Ellis
Narrandera Knox Ellis
Adelong Kyran Egan
Adelong Kyran Egan
Paterson District L. G. Ernest
Sydney Laura Elvin
Broke Leslie Edwards
Wallsend Lillian Evans
Wallsend Lottie May Erickson
Yarramalong Louisa Massy Elliott
Newtown Lowther Empson
Sydney Lucy Easy
Morago Lucy Everett
Wellington M. Evans
Scone District M. Edwards
Lamb’s Creek M. Enright
Bathurst M. A. Everitt
Gerringong M. F. Egan
Bombala M. S. Emanuel
Plattsburg Maggie Jane English
Newcastle Margaret Elliott
Camdenville Margaret Elder
Camperdown Margaret Elliott
Singleton Margaret Ann Ernst
Plattsburg Margaret Brown Englund
Plattsburg Margaret Eleanor Elsley
Wallsend Margaret Rebecca Eade
Glen Innes Martin Egan & Noonan
Rainbow Reach Martin Egan
Turee Mary Elliott
Armidale Mary Emblin
Sydney Mary Evans
Plattsburg Mary Evans
Wallsend Mary Elias
Braidwood District Mary a. Elezery
Howlong Mary A. Ells
Armidale Mary Ann Ewen
Wallsend Mary Helena Egan
Plattsburg Mary Isabella Evans
Burrill Creek Mary Jane Easton
Sydney Michael Enright
Branxton Michael Enright
Dalwood Michael Enright
Sydney Miles Egan
Balmain Miss Ennis
St. Mary’s Miss Everson
Newtown Miss Ewing
Sydney Miss Egan
Sydney Miss Engel
Turee Miss Mary Elliott
Bendemeer Mitchell Charles Easterman
Bega Montague Frederick Evershed
Newtown Mr. Ewing
Enfield Mrs. Eve
Winsdor District Mrs. Enright
Bundella Mrs. B. Ewbank
Sydney Mrs. E. Edwards
Wallsend Mrs. E. Evans
Bundarra Mrs. E. T. Eames
Surry Hills Mrs. H. J. Edwards
Newcastle Mrs. J. C. Ellis
Howlong Mrs. M. A. Ella
Gilmore Mrs. M. J. Emmett
Winsdor District Mrs. Thomas Eather junr.
Orange N. Edwards
Wallsend Oliva Evans
Bingera Osman Adams Edwards
Yass District Owen Elliott
Yass Owen Elliott
Balmain Owen Frederick Semour Evans
Sydney Owen S. Evans
Balmain Owen Spencer Evans
Camden P. Egan
Broken Hill P. Elliss
Singleton P. Edwards
Tumut P. S. Eldershaw
Braidwood District Patrick Egan
Cooma Patrick Egan
Merriwa Patrick J. Egan
Plattsburg Pearl Elliott
Montreal Peter Engstroom
Sydney Peter Esperson
Manly Peter Evans
Guildford Peter Ettinger
Stanhope Phillip Elliott
Singleton Phillip Joseph Ernst
Lochinvar R. Eagleson
Hanging Rock R. Egan
Picton Stn. R. Elly
Gosford R. Earl
Maitland R. Eaton
Yass District R. Elliott
Para Meadow R. Edgar
Milson’s Point R. Ellis
Wallsend R. Elliott
Sydney District R. Excell
Singleton R. J. Eather
Singleton R. J. Eather
Port Macquarie R. J. Edwards
Wallsend R. M. Evans
Wallsend R. M. Evans
Sydney R. R. Ewin
Plattsburg Rachel Evans
Sydney Rachel Edmunds
Parish of Ham Common Rev. John Elder
Wollongong Rev. Thomas C. Ewing
Forest Lodge Richard Ellis
Botany Bay Richard Excell
Chatsworth Richard Eddelston
Bridgeman Richard Edwards
Goorangoola Richard Edwards
Forest Lodge Richard Ellis
Sydney Richard Entz
Bathurst County Richard Egan
Plattsburg Richard Evans
Wallsend Richard John Eade
Broughton Vale Robert Erwin
Cassiliss Robert Everett
Ivanhoe Robert Elliott
Branxton Robert Eckford
Bombala Robert Eddie
Penrith Robert Elliott
Gosford District Robert Edgeton
Winsdor District Robert Eales
Thuddungra Robert Edwards
The Tweed Robert Campbell Ewing J. P.
Wallsend Robert Ernest Evans
Plattsburg Robert James Estell
Wallsend Ruth Ann Eade
Adelong Ryan Egan
Gunnedah S. Elphie
Glen Innes S. Edge
Grafton S. Ellem
Goulburn District S. Emmerton
Rix’s Creek Samuel Edmunds
Newcastle Samuel Elson
Rainbow Reach Samuel Elliott
Mudgee Samuel Elston
Plattsburg Sarah Evans
Newtown Simeon Emery
Sydney Solomon Ellis
Millfield Stephen E. Edmonds
Wallsend Sydney Edwards
Locksley T. Edwards
Ten-mile Creek T. Edmonds
Berrima T. Edwards
Narrabri T. Elliott
Singleton T. Ellis
Singleton T. A. Elliott
Port Macquarie T. E. Edwards
Wollongong T. W. Elliott
Wollongong T. W. Elliott
Larry’s Flat T. W. Edwards
Wallsend Tallyessen Evans
Germanton Thomas Edmonds
Rylstone Thomas Eames
Orange Thomas Elliott
Euroka Thomas Egan
Mount Macdonald Thomas Evans
New Turee Thomas Elliott
Loftus Thomas Edmonds
Sydney Thomas Evans
Boat Harbour Thomas Elliott
Bathurst Thomas Eglington
Muswellbrook Thomas English
Goorangoola Thomas Eather
Central Colo Thomas Everingham
Bowning Thomas Edwards
Jerry’s Plains Thomas Ellis
Sydney Thomas Eaton
Goulburn District Thomas Eccles
Winsdor District Thomas Everingham
Euroka Thomas Egan
Singleton Thomas Ellis
Jerry’s Plains Thomas Ellis
Jerrys Plains Thomas Ellis
Tarcutta Thomas Eales
Wallsend Thomas Elias
Wallsend Thomas Eslick
Newcastle Thomas A. Ellis
Wollongong Thomas Campbell Ewing
Plattsburg Thomas Henry Estell
Uralla Thomas John Everett
Plattsburg Thomas Richard Elsley
Inverell Thos. Easterbrook
Waterloo V. Ellery
Balmain W. English
Liverpool Station W. Elyard
Sydney W. Ellis
Wyndham W. Edwards
Clarence Town W. Eagleton
Gosford W. Earl
Gunnedah W. Elphick
Adelong District W. Eccleston
Ashford W. Elliott
Burrowa W. Edmonds
Tenterfield W. Earson
Raymond Terrace W. Engle
Tumut W. Everton
Lismore W. Exton
Michaelago W. English
Young W. Ehrlich
Summer Hill W. Ebbs
Glebe W. Edmonds
Pilliga W. Evans
Sydney W. Elston
Cobbadah W. Elliott
Wallsend W. Evans
Waratah W. Evans
Sydney W. D. Eames
Wallsend W. D. Evans
Big Hill W. E. Ellis
Sydney W. F. Edmonds
Dry Lake W. F. Egan
Muswellbrook W. F. Evans
Balmain W. F. Evans
Forbes W. H. Eyre
Katoomba W. H. Edwards
Lismore W. J. Exton
Bathurst W. J. Edwards
Narrandera W. J. Elworthy
Sydney W. M. Ellis
Albury W. N. M. Edmondson
Wagga Wagga North W. S. Eaton
Sydney W. T. Edwards
Shellharbour Walter Elliott
Plattsburg Walter Henry Evans
Nowra Walter R. Elyard
Forbes William Eyre
Toogong William Egan
Forbes William Evans
Monwonga William Elliott
Braidwood William Edwards
Bendemeer William Elbra
Sydney William English
New Turee William Elliott
Branxton William Edwards
Branxton William Ellis
Bridgeman William Edwards
Canoblas William Emms
Wollar William Egan
Ulmarra William Ellem
Shepherds Creek William East
Rix’s Creek William Edmunds
Sydney William Eston
Shepherd’s Creek William East
Cassilis District William Elliotte
Cassilis District William Elliott
Goulburn District William Elliott
Murga William Esher
Albury William Elson
Lower Portland William Everingham
Cambewarra William Emery
Glen Innes William Egan
Gulligal William Eathor
Jerry’s Plains William Ellis
St. Mary’s William Emmert
Newcastle William Elliott
Sydney William Elliott
Elderslie William Ernst
Greta William Ellis
Albury William Edgcumbe
Lower Portland William Everingham
Jamberoo William English
Cooma District William Eccleston
Gunnedah District William Edwards
Winsdor District William Eather
Braidwood William Edwards
Yass William Eager
Plattsburg William Evans
Plattsburg William Ellingworth
Plattsburg William Elsley
Wallsend William Evans
Broke William Edwards
Sydney William B. Elliott
Bourke William Bendigo Edmonds
Mount Elliott William Burnett Elliott
Yarramalong William Craigh Massy Elliott
Sydney William F. Edmunds
Mount Druitt William F. Emert
Mount Druitt William F. Colyton Emert
Lithgow William H. Eyre
Wallsend William Henry Evans
Paddington William James Ellis
Plattsburg William James Evans
Blayney William Joseph Edwards
Branxton William jun Ellis
Sydney William junr. Elphinstone
Sydney William L. Edwards
Nundle William R. Elston
Wagga Wagga South William S. Eaton
Forbes Wm. Emerson
Newcastle Wm. Edwards
Sydney Wm. Evans
Gunbar Wm. R. Elliott
     
Likes(0)Dislikes(0)